Bilişim cihazları arasında veri taşımanın en yaygın ve kolay yöntemlerinden birisi taşınabilir sürücülerin kullanımı. Ancak bu cihazlar aynı zamanda kurumsal işletmeler için veri kaçağı konusunda da en büyük tehlikelerden birini oluşturuyor. Kurumsal işletmelerce satın alınan taşınabilir depolama aygıtlarının her yıl %20’den fazlası kaybediliyor. Bu kaybı yaşayan kurumların yarıdan fazlası kaybedilen cihazlarda hassas verilerinin olduğunu, hatta birden fazla kere bu tür kayba uğradıklarını kabul ediyorlar. Çoğu kurumda bu nedenle taşınabilir depolama cihazlarının kullanımının yasaklanması yönünde politikalar uygulanmaya çalışılıyor; ancak bu politikalar da her zaman istisnalar ile açık vermek zorunda bırakılıyor.

Donanımsal kriptolama teknolojisine sahip harici taşınabilir sürücüler bu noktada kurumlara çare üretiyor. Cihaz üzerinde bulunan bir keypad ya da parmak izi okuyucu ile kullanıcısını yetkilendiren bu cihazlar üzerlerinde bulunan kripto işlemciler ile verileri gerçek zamanlı olarak 256-bit AES XTS algoritması ile kriptolayarak depoluyor ve yetkisiz ellere geçmesi durumunda bu sürücüler üzerinde bulunan verilere erişilememesini garanti alıyor.

AB tarafından uygulanmakta olan GDPR (General Data Protection Regulation;  Genel Veri Koruma Tüzüğü) uyumluluğu konusunda da anahtar rol oynayan bu alanda Performa Bilgi Teknolojileri alanının lideri Apricorn ürünleri ile müşterilerine çözüm üretiyor.